KRAGUJEVAČKE PRIČE Varoš po Luki, a lopta po čika Dači

06:00 | 30-12-2024

Fudbal 0

Stadion nije samo sadašnja briga grada na Lepenici i problem za građevince i urbaniste

Stadion Čika Dača u Kragujevcu

Piše: Predrag Parezanović

Da je fudbal najvažnija sporedna stvar na svetu, potvrđuje i kragujevački arhitekta dr Veroljub S. Trifunović, koji je nedavno u izdanju Udruženja urbanista Srbije objavio knjigu „Varoš po Luki“ o inženjeru Luki Ivkoviću, koji je sačinio prvi plan urbanističke regulacije Kragujevca i imao jasnu sliku i viziju građanskog, modernog i evropskog grada.

Stadion Čika Dača u Kragujevcu ATA Images
 

A u plan je uletela lopta, koja je tad bila možda i više okrugla, jer je stigla kao nepoznata i čudna novotarija i samom inženjeru Ivkoviću.

Dakle, nije „Čika Dača“ samo sadašnja briga grada na Lepenici i problem za građevince i urbaniste. Da stari „Čika Dača“, na kojem je bilo i nesvakidašnjih prekida, postane trenažni centar, a novi, još moderniji i funkcionalniji stadion bude izgrađen u Korman polju, u kragujevačkom prigradskom naselju.

Veroljub Trifunović Alo!/Predrag Parezanović
 

E, dr Trifunović, koji je voleo loptu, ali malo drugačiju, jer je svojevremeno igrao košarku, gde bi kao Kragujevčanin nego u Radničkom, u pomenutoj knjizi ukazuje na veliki značaj inženjera Danila Stojanovića, alijas Čika Dače, za razvoj Kragujevca, kao i na „problem“ koji je zadao vlastima. Dakle, i tad su nadležni imali težak zadatak da li ili kako da realizuju ideju koju je Stojanović doneo iz Nemačke, a koja im je bila potpuno nerazumljiva.

U Kragujevcu poznat kao Čika Dača, jer se činilo da je zbog brade stariji, Stojanović je kao stipendista Topolivnice bio na školovanju u Nemačkoj, gde je osim znanja neophodnog za potonji rad u Vojnotehničkom zavodu i kao nastavnik u Vojno-zanatlijskoj školi stekao i znanje i veštine o fudbalu, igri koja je u Kragujevcu bila potpuno nepoznata.

Danilo Stojanović Čika Dača Facebook
 

Inženjer Luka Ivković, posle smene dinastije 1903. godine, bio je zaokupljen gradnjom Okružnog načelstva, bečke zgrade u neorenesansnom stilu, koja je i danas najreprezentativniji arhitektonski biser u Kragujevcu. Usred tog velikog posla pozvan je kod predsednika opštine. Kažu, hitno je. Pored predsednika, u kancelariji je i njemu nepoznati gospodin. Saznaje da je to inženjer Danilo Stojanović, da se vratio sa studija u Nemačkoj i da je u Kragujevac doneo loptu s namerom da osnuje fudbalski klub.

Šumadija se preselila

Kako kaže dr Trifunović, na mestu gde je bilo prvo igralište u Kragujevcu sad je deo pomoćnog terena stadiona na kojem igra Radnički. Šumadija, koja je tu započela fudbalski vek, sad igra na stadionu koji se nalazi u naselju Bubanj. Ovaj klub se takmiči u Šumadijsko-raškoj zoni.

Stojanović je rekao da u Kraljevini još nema klubova i da je najbliži Bačka u Subotici, koja tad nije bila u Srbiji. To znači da bi taj klub bio prvi, što je primamljiv argument. Doduše, u istoriji fudbalskog sporta u Srbiji piše da je neki mesec stariji beogradski Soko, ali to tad i nije bilo toliko važno. Predsednik je, po instinktu političara, zaključio da je to važno za afirmaciju Kragujevca kao grada koji u svemu prednjači.

Međutim, dimenzije fudbalskog igrališta prevazilazile su prostor na toj lokaciji, pa je odlučeno da igralište bude stotinak metara udaljeno od parka, tako da klub Šumadija postaje institucija u Kragujevcu i klub koji je sa FK Soko odigrao prvu utakmicu u Srbiji, u Beogradu.

Stadion Čika Dača u Kragujevcu ATA Images
 

Dvojica inženjera su razgovarala o gradnji svlačionica i tribina, ali su tu ideju kasnije realizovali neki drugi stručnjaci, a jesenas i treći prilikom rekonstrukcije. Tek Čika Dača je Kragujevčanima zadao zadatak, koji i danas rešavaju, a moraće i u budućnosti, u zahtevima svetskih fudbalskih standarda.

Komentari(0)

Loading