U MADRIDU BESNE Sudijska pljačka veka kakva nije viđena

12:23 | 03-03-2024

Odjeci neverovatnog skandala posle meča Valensije i Real Madrida.

Džud Belingem
EPA-EFE/BIEL ALINO

Na pamti planeta skoro ovakvav skandal. Barem ne na ovom nivou. Zato i ne čudi što španski, prvenstveno oni madridski, mediji, sa pravom nazivaju potez Hesusa Hila Manzanom pljačkom veka.

Da se samo malo vratimo unazad i podsetimo da je Manzano svirao kraj utakmice između Valensije i Real Madrida (2:2), dok je lopta bila u vazduhu, a odmah potom je Džud Belingem postigao pogodak.

I nije sporno što gol ne važi. Sporno je to u kom momentu je španski arbitar rešio da svira kraj utakmice.

- Belingem je rekao sudiji: "to je je**ni gol". Nije ga lično uvredio. Videćemo šta će sudija napisati u zapisniku. Šta reći? Nema šta mnogo da se priča. Dogodilo se nešto nečuveno. Igrači su ljuti, ali svi moramo da se smirimo - rekao je poslovično mirni Karlo Anćeloti odmah posle utakmice.

Čak su i katalonski mediji, tradicionalno okrenuti protiv Real Madrida, saglasni da je Manzano zaista opljačkao lidera Primere.

- Sudijska farsa na Mestalji iz meča između Valensije i Real Madrida rezultat je isključivo trapavosti sudije Hesusa Hil Mansana. Trebalo je da odsvira kraj čim je izbijena lopta glavom posle kornera ili da pusti da se dovrši akcija koja je usledila posle toga. Ali kad se već oglasio sve što se desilo posle zvižduka ostalo je beznačajno. Mundo deportivo je konsultovao sudijske stručnjake koji tvrde da je Hil ispao krajnje nespretan i da je morao ili da svira kraj čim je lopta iz kornera očišćena. Ili da pusti da se akcija završi - stoji u tekstu uglednog Mundo deportiva.

Zanimljivo je da je Manzano svirao kraj utakmice tačno dva minuta posle isteka sudijske nadoknade, a otprilike toliko je potrošio i na gledanje VAR snimka kada je prethodno poništio penal Valensiji.

- Neverovatno, nečuveno, pljačka! Svi su videli da je izmišljen novi propis. Svirao je kraj dok je lopta u vazduhu. Čovek je čak svirao i nepostojeći penal protiv nas, morali su da ga ispravljaju iz VAR sobe. Ovde nema prostora za različita tumačenja. Ako VAR interveniše u nadoknadi i igra se prekine na dva minuta, to onda znači da ta dva minuta morate dodatno da nadoknadite. Smešno je šta radi arbitri u španskoj ligi - stoji u rafalnoj paljbi Marke, AS-a i TV kanala Real Madrida.

I dok je Hesus Hil Manzano do skoro važio za ponajboljeg španskog sudiju, posle ovakvog skandala teško da će i dalje imati takav status.