RATKO RADOVANOVIĆ ZA ALO! Sećanje na Grenobl 1979. i senzacionalnu titulu šampiona Evrope: Bosna je bila čudo!
Ne zaboravite da u ekipi nismo imali nijednog stranca. Mi u grad nismo smeli da izađemo kad izgubimo, a danas igrači zbog prehlade neće da igraju

Piše: Dragutin J. Bužić
U subotu se navršilo 46 godina otkako je Košarkaški klub Bosna postao šampion Evrope!
Profimedia
U finalnoj utakmici odigranoj 5. aprila 1979. u Grenoblu pred 12.000 navijača, sarajevski Studenti su slavili protiv italijanskog Emersona rezultatom 96:93 i ispisali istoriju.
Kao debitant u najjačem evropskom takmičenju, Bosna je sa Delibašićem, Varajićem, Radovanovićem i Tanjevićem na klupi, na iznenađenje mnogih, pokorila Stari kontinent. Varajić je postigao 45 poena, što je i danas apsolutni rekord u finalima Kupa šampiona i Evrolige, dok je Delibašić ubacio 30, Radovanović 10 poena...

I baš legendarnog centra Bosne i jugoslovenske reprezentacije Ratka Radovanovića (68) danas zatičemo u Beogradu, pa na pomen značajnog datuma iz Grenobla, član FIBA Kuće slavnih diže čašu vina u znak velikog trijumfa.
- Bili su to slavni dani naše prošlosti! Ogroman uspeh za grad Sarajevo i jugoslovensku košarku uopšte. Teško je vraćati se u tako daleko doba. Sve ide polako u zaborav, ali zauvek će ostati da je Bosna te godine postala prvak Evrope u košarci. Bila je to sjajna generacija predvođena Varajićem, Delibašićem, sa trenerom Tanjevićem na čelu. Ne zaboravite da smo do takvog uspeha došli bez ijednog stranca u timu, kao uostalom kasnije Jugoplastika i Partizan - započinje priču za Alo! Ratko Radovanović.
Prisećajući se lepih, ali teških vremena u doba dok je sa Bosnom žario i palio evropskim i jugoslovenskim parketima, Radovanović primećuje još jednu činjenicu...
- Igrao sam za vreme Josipa Broza Tita, dobro pamtim vreme Slobodana Miloševića, u košarci sam kao funkcioner bio i u doba Vojislava Koštunice, ali moram da istaknem da se u sport nikada nije ulagalo kao danas kada je na čelu Srbije Aleksandar Vučić. I to se isplaćuje i tek će se isplatiti u budućnosti. Mi smo igrali u teškim uslovima, nije bilo para, ali odnos prema klubu i dresu bio je svetinja. Nas je bilo sramota da izađemo u grad posle poraza na svom parketu, a danas igrač kada je malo prehlađen gleda kako da izbegne neku utakmicu. Ja sam s izvrnutim zglobom išao u Manilu na Svetsko prvenstvo, sada je odnos prema sportu i košarci sasvim drugačiji.
Boša: Igrao s 39 sa 2!
Veliki Boša Tanjević je nedavno govorio o Radovanoviću...
- Rašo je veče pre finala u Grenoblu imao temperaturu 39,2. Ali, sutra izlazi na teren kao da ga nije tresla groznica. To vam govori koliko je bio važan onaj naš jugoslovenski mentalitet. Pa, mi smo bili četvrta pobednička sila u Drugom svetskom ratu. Nema boljih od nas - konstatovao je Tanjević.
Iako je Radovanović više decenija s porodicom u Beogradu, i posle igračke karijere je izgradio respektabilnu menadžersku karijeru u košarci, ovom prilikom ističe da je sarajevska publika bila nešto posebno.
- Sarajlije su oduvek obožavale košarku i bili su izuzetno edukovani kada je igra pod obručima u pitanju. Toliko puta su nam na noge dolazili Partizan i Crvena zvezda i u Sarajevu se nikad nije desio nijedan incident. Isto je važilo i kada je Bosna gostovala u Beogradu, ma, bilo gde u Jugoslaviji - s ponosom ističe Radovanović.
Alo!/Marko Metlaš
Zlatni iz Grenobla
Prisećajući se zlatne generacije Bosne iz 1979. nezaobilazno je pomenuti da su taj nezaboravni sastav Studenata, pored Ratka Radovanovića, činili još: kapiten Žarko Varajić, Mirza Delibašić, Sabit Hadžić, Boro Vučević, Predrag Benaček, Ante Đogić, Boško Bosiočić, Nihad Izić, Svetislav Pešić, Dragan Zrno, Sabahudin Bilalović, te Almir Dervišbegović i Sulejman Duraković, koji nisu bili među 12 igrača u finalnom susretu.
Pored Mirze Delibašića, Rašo je jedini košarkaš iz bivše Jugoslavije koji je objedinio četiri najvažnija trofeja tokom karijere. Bio je svetski, evropski i olimpijski prvak sa reprezentacijom, te klupski prvak Evrope.
U razgovoru za Alo! ističe da je s većinom saigrača iz te zlatne generacije koja je osvojila evropsku titulu ostao u kontaktu.
- Nažalost, Mirza Delibašić, Žarko Varajić i Sabit Hadžić više nisu sa nama... Često se čujem s ostalima, iako su se mnogi raštrkali po svetu. Nihad Izić je u Turskoj, Ante Đogić je bio u Švedskoj, Boško Bosiočić živi u Australiji, Svetislav Pešić je svuda pomalo, na vezi sam često i sa Mutapčićem...
Bosna - Emerson 96:93
DVORANA: Palata sportova u Grenoblu. GLEDALACA: 12.000
SASTAV BOSNE: Vučević, Đogić 6, Benaček 3, Bosiočić 2, Izić, Radovanović 10, Zrno, Varajić 45, Delibašić 30, Bilalović, Hadžić, Pešić.
Radovanović je u dresu reprezentacije Jugoslavije osvojio deset medalja: olimpijsko zlato (1980) i bronzu (1984), zlatnu (1978) i dve bronzane (1982, 1986) medalje na svetskim prvenstvima, a na evropskim prvenstvima zlato (1977), srebro (1981) i tri bronze (1979, 1983, 1987).

ZVEZDA NAŠLA VELIKO POJAČANJE? Bio u NBA, dominira u Evrokupu, a na leto bi mogao na Mali Kalemegdan
Odlični centar na meti crveno-belih

HIT SCENA Dončić hteo da se našali, novinar nije znao o čemu Luka priča (VIDEO)
S osmehom na licu Luka Dončić je dočekao kraj utakmice protiv Oklahome, jer je sa 30 poena predvodio Los Anđeles Lejkerse do trećeg mesta Zapadne Konferencije

"NE ZNAM, MI SAMO..." Ovo nikako nije očekivao: Jokić ostao bez reči posle pitanja novinara (VIDEO)
Iako je bio najbolji na terenu i zabeležio istorijski tripl-dabl, Nikola Jokić je priznao krivicu za poraz Denvera od Indijane prethodne noći
ITALIJANI PLASIRALI BOMBU Partizan ostaje bez trojice ključnih igrača?!
KK Partizan će prema pisanju italijanskih medija ostati bez trojice igrača na kraju sezone
Komentari(0)