OSLABLJENA ZVEZDA PALA POSLE DRAME Crveno-beli izgubili od Žalgirisa i verovatno ostali bez plej-ina, sudijska greška presudila srpskom klubu

22:07 | 09-02-2024

Košarkaši Crvene zvezde poraženi su u Areni od Žalgirisa sa 93:31, u utakmici 26. kola Evrolige

Zvezda - Žalgiris
Marko Metlaš

Ovim porazom Zvezda je verovatno ostala bez šanse da se nađe u plej-inu, pošto je sada na skoru 10-16, dok Žalgiris ima jednu pobedu više.

Do kraja je ostalo još osam kola, a crveno-beli za desetim Makabijem zaostaju tri trijumfa.

Tim sa Malog Kalemegdana je bio značajno oslabljen, pošto Janis Sferopulos nije mogao da računa na Miloša Teodosića, Branka Lazića i Nikolu Topića.

Jedan od ključnih detalja meča odigrao se na 14.9 sekudni pre kraja, kod vođstva gostiju 91:89, kada sudije nisu videle da je Kinan Evans nagazio liniju na pola terena.

Pre toga Jago Dos Santos je napravio nesportsku grešku na 30 sekundi pre kraja.

U prvom poluvremenu ekipe su se čak 14 puta smenjivale u vođstvu, a koliko je bilo izjednačeno potvrđuje i podatak da nijedan od timova nije imao više od šest poena prednosti. Gosti su u 7. minutu vodili sa 17:11.

Do odlaska na odmor odbrane su bile slabiji deo oba tima, a rupe u defanzivi najbolje su koristili Jago dos Santos i Džavonte Smart, koji su u većem delu drugog perioda održavali rezultatski egal. Smart je nanizao devet poena bez promašaja (2/2 za dva, 1/1 za tri), dok je omaleni Brazilac u svlačionicu otišao sa 10 poena i čak devet asistencija.

U trećoj četvrtini Zvezda je ponovo bila primorana da juri prednost rivala, koje je u jednom trenutku iznosila i maksimalnih plus 6 – 59:53. Trener domaćih Janis Sferopulos reagovao je minutom odmora koji je urodio plodom. Crveno-beli su odgorovili serijom 12:3, uz „bombu“ Jaga van linije 6.75 metara za delirijum u dvorani.

Ipak, gosti iz Kaunasa su uspeli brzo da se konsoliduju i torjkom Brejdija Meneka i uz penale Evansa u poslednju četvrtinu ušu sa tri poena viška – 68:65. Žalgiris je u trećem periodu ubacio pet trojki.

Početak četvrte deonice obeležila je bolja igra Zvezde, pre svega u odbrani. Značajan doprinos u tim trenucima je dao i Gilespi, a crveno-beli su uz njegovu veliku energiju napravili seriju 7:0 i poveli sa 72:68.

Ušlo se u dramatičnu završnicu.

Trinkijeri je zatražio tajm-aut, posle kog Evans solo-prodorom probija Zvezdinu odbranu za 87:90 na semaforu, 30 sekundi do kraja.

Sada je Sferopulos morao da reaguje tajm-autom, a Bolomboj je fauliran u narednom napadu Zvezde posle Gedraitisovog promašaja. Centar crveno-belih pogađa oba bacanja i Zvezda prilazi opet na samo poen zaostatka - 89:90.

Usledio je snažan presing Zvezde, ali Jago je preterao, napravio je nesportski faul nad Ulanovasom, udario ga je u glavu.

Ulanovas sa linije penala pogađa samo jedno bacanje za 89:91. ali Žalgiris je imao i naredni napad. Međutim, onda sporna situacija i odluka sudija koja je razbesnela navijače Crvene zvezde!

Kinan Evans je po svemu sudeći nagazio liniju na polovini terena posle izvođenja lopte, sudije to nisu tako videle i umesto lopte za Zvezdu dosudile su faul nad Dimšom koji je precizan oba puta za 89:93.

Usledio je brz prodor Jaga koji je na deset sekundi do kraja iznudio faul i sa linije penala smanjio na 91:93, što je bio i konačan rezultat.

Jago je na kraju imao 21 poen i 14 asistencija u ekipi Crvene zvezde, Luka Mitrović je upisao 15, Nedović 13 poena, a Gedraitis 11, uz šest skokova.

Kod gostiju 25 poena Kinana Evansa, uz šest asistencija, 13 je upisao Šmits, 12 Birutis.

CRVENA ZVEZDA - ŽALGIRIS 91:93 (22:23, 23:22, 20:23, 26:25)

Hala: Štark Arena (Beograd)

Sudije: Garsija, Paterniko, Alijaga

Crvena zvezda: Smart 9, Lazarević, Hanga, Davidovac 2, Mitrović 15, Tobi 2, Bolomboj 8, Ilić, Nedović 15, Giedraitis 11, Gilespi 8, Dos Santos 21.

Žalgiris: Evans 25, Lekavičijus 3, Hejs 2, Giedraitis 6, Šmic 13, Birutis 12, Samner 7, Dimša 8, Lavrinovičijus, Manek 6, Butkevičijus 2, Ulanovas 9

Kraj! Poraz Zvezde od Žalgirisa 93:91!

40. minut - Dimša maši oba bacanja, Nedović pogađa posle prodora, Zvezda na -1, ali do kraja ima nešto više od 40 sekundi! Evans lako dolazi do koša, 90:87 za goste, do kraja je još 30 sekundi.

39. minut - Ulanovas pogađa dvojku, a onda Gilespi zakucava posle sjajnog pasa Jaga.

38. minut  - Nedović gubi loptu, laki poeni za goste koji imaju +4! Jago dolazi do brzog koša. Gosti vode 85:83 dva minuta i 15 sekundi pre kraja.

37. minut - Ali Dimša postiže novu trojku!

36. minut - Sada Evans ne pogađa za tri, trči Zvezda kontri i Giedratis dolazi do lakih poena, opet je nerešeno - 80:80

35. minut - Dva ofanzivna skoka Zvezde u ovom napadu i onda Jago pogađa uz faul. Kakva trojka Evansa, Žalgiris vodi 80:76 pet minuta pre kraja.

34. minut - Mitrović dobija tehničku, Evans pogađa sva tri penala, a onda Gilespi pravi faul u napadu.

33. minut - Prekida Žalgiris seriju Zvezde, 72:72 na sedam minuta do kraja!

Utakmici prisustvuje i Đorđe David.

32. minut - Hanga pronalazi Gilespija koji pogađa uz faul. Siguran je i sa linije penala, serija Zvezde 7:0!

31. minut - Gilespi siguran sa linije penala, a onda Nedović dolazi do poena u kontri, Zvezda vodi 69:68!

30. minut - Kraj treće deonice, Zvezda ima -3.

28. minut - Trojka Jaga za eksploziju u Areni, Zvezda vodi 65:63! Manek vraća trojku posle tajm-auta.

27. minut - Evo prve trojke Rokasa Giedraitisa, Zvezda na -1!

Jago dos Santos Marko Metlaš

26. minut - Konsolidovala se Zvezda u napadu, ali mnogo propusta u odbrani i Žalgiris to kažnjava.

25. minut - Nova trojka za Litvance koji imaju opet šest poena prednosti.

24. minut - Jago Dos Santos je došao do dabl-dabla 10 poena i 10 asistencija.

23. minut - Luka Mitrović nastavlja tamo gde je stao u prvom poluvremenu, opet je nerešeno - 51:51

22. minut - Dve trojke zaredom postižu košarkaši Žalgirisa i vode 51:49.

21. minut - Poenima Bolomboj sa linije penala počinje drugo poluvreme.

20. minut - Trojka Nedovića, Zvezda vodi 42:41! Poluvreme, nerešeno je - 45:45!

19. minut - Nova trojka za Žalgiris, ovoga puta precizan je Dimša. Sferopulos zove tajm-aut. Jago pogađa oba bacanja.

18. minut - Nedović polovičan sa linije penala, rezultatska klackalica u Areni.

17. minut - Sjajni Mitrović je prvi dvocifreni košarkaš sa 11 poena.

16. minut - Nova trojka za goste, pukla je odbrana Zvezde i Žalgiris vodi 34:33

15. minut - Jago je ušao u reket, zakomplikovao je malo, ali pronalazi Smarta samog na trojci koji pogađa i donosi prednost Zvezdi.

14. minut - Samner pogađa za tri. Davidovac uspeva da pogodi dvojku u poslednjoj sekundi napada.

13. minut - Tobi poentira i donosi izjednačenje Zvezdi.

12. minut - Mnogo problema za Zvezdu u napadu u drugoj deonici.

11. minut - Zanimljivo, Andrea Trinkijeri posle nepunog minuta uzima tajm-aut. Gosti imaju posed iz auta i ostalo je 1,5 sekundi do kraja napada

Namera gostiju nije prošla. Na parketu je Dalibor Ilić za ovu odbranu, ali se već sprema Smart da se vrati nazad. Hanga je morao da šutira pre isteka vremena za napad iz teške pozicije sa distance i nije pogodio. No, srećom po crveno-bele, nije ni Žalgiris iz kontre uspeo da napravi ništa, pogrešio je Hejs.

Prva četvritna:

10. minut - Zakucava Mitrović posle pasa Jaga Kraj prve četvrtine, Žalgiris vodi 23:22. Luka Mitrović je sa devet poena najefikasniji.

9. minut - Smart poentira posle ofanzivnog skoka.

8. minut - Luka Mitrović pogađa trojku za eksploziju u Areni! Odlično su gosti šuterski ušli u ovu utakmicu.

7. minut - Trojka Lekavičijusa, Žalgiris ide na +6. Precizan je Jago za dva.

6. minut - Ide kontra Zvezde i zakucavanje Giedraitisa.

5. minut - Odlična saradnja Mitrovića i Jaga. Srpski centar je svom pleju otvorio put do koša i ovaj to koristi, ali Žalgiris vodi 14:9. Idemo na prvi tajm-aut.

4. minut - Isforsirao je Giedraitis šut koji nije pogodio, dok Žalgirisovi košarkaši ipak dosta pametnije biraju pozicije i uglavnom reaguju iz reketa. Sada je siguran bio i Šmic.

3. minut - Gube loptu košarkaši Zvezde i Evans to kažnjava trojkom.

2. minut - Birutis siguran sa linije penala. Nemanja Nedović postiže trojku.

1. minut - Birutis snažno zakucava na startu, uzvraća Luka Mitrović na drugoj strani - 2:2.

19.07 - Janis Sferopulos na ovom meču ne može da računa ni na kapitena Branka Lazića.

18.57 - U prvom ovosezonskom duelu ovih timova, litvanski predstavnik je slavio u Kaunasu sa 79:74.

18.53 - Žalgiris predvođen Andreom Trinkijerijem ponovo stiže u Beograd, a pre samo dve nedelje gostovao je Partizanu, kada su crno-beli slavili 81:72.

18.51 - Veliki problem za Zvezdu na ovom meču biće odsustvo Miloša Teodosića. Teodosić zbog problema sa zglobom još od derbija mora da se posveti oporavku i terapijama, a najverovatnije će biti spreman za Kup Radivoja Koraća, javljaju domaći mediji.

18.50 - Dobro veče i dobrodošli na blog našeg portala posvećen utakmici 26. kola Evrolige u kojoj se sastaju Crvena zvezda i Žalgiris. Uz alo.rs pratite sva dešavanja iz Arene.