PREVENCIJA NA PRVOM MESTU - UPIS na beogradskom sajmu igara na sreću
Prevencija na prvom mestu – poruka je koju su sa ovogodišnjeg Sajma igara na sreću poslali članovi Udruženja priređivača igara na sreću
O ovoj važnoj temi u UPIS-u govore od 2010. godine kada su pokrenuli projekat „Moguće je prekinuti“, u saradnji sa Specijalnom bolnicom za bolesti zavisnosti iz Drajzerove. Ovaj projekat postao je i deo Zakona o igrama na sreću, i kao
Glavni cilj projekta je edukacija zaposlenih za rano uočavanje i blagovremeno sprečavanje
pojavnih oblika patološke zavisnosti od igara na sreću u samom njenom nastajanju. Program je do sada završilo više oko 10.000 zaposlenih iz svih kompanija članica UPIS-a. UPIS je na svom štandu, na ovogodišnjem BELGRADE FUTURE GAMING 2024, bio i domaćin radnog sastanka udruženja priređivača igara na sreću iz regiona. Predstavnici udruženja iz Severne Makedonije i Bosne i Hercegovine su sa domaćinima razmenili aktuelnosti, postojeće trendove i informacije o aktuelnim dešavanjima na njihovim tržištima, posebno onima sa aspekta zakonske regulative i odgovornog priređivanja igara na sreću.
Direktor makedonskog udrženja Vasko Ilievski posebno je potencirao znača razmene iskustava
jer, iako su problemi slični, svaka država ima svoje specifičnosti razmena iskustava u načinima
rešavanja problema je svakako dragocena. Na UPIS-ovom štandu najviše je bilo reči o značaju prevencije u lečenju svih vrsta zavisnosti sa posebnim akcentom na zavisnost od igara na sreću. O tome su govorili specijalni psiholozi iz Drajzerove Pavle Đukić i Dragoljub Jovanović. Kada je prevencija u pitanju posebno je istaknuta potreba šire društvene akcije u suzbijanju prvih pojavnih simptoma zavisnosti.
Iz UPIS-a dodaju da je novi projekat „I jedan je mnogo“ jedinstveni društveno odgovorni projekat koji ima dvojaki karakter - informativni, koji podrazumeva postere i flajere na uplatnim mestima svih kompanija članica UPIS sa ranim upozorenjima igračima od rizika javljanja bolesti zavisnosti i upućivanjem da u slučaju problema pomoć potraže u Specijalnoj bolnici. Ali i edukativni, koji se ogleda u obavezi da svi zaposleni kod priređivača igara na sreću koji dolaze u kontakt sa igračima budu edukovani i sertifikovani u prepoznavanju prvih simptoma ovog oblika zavisnosti, što je deo obaveznog godišnjeg programa obuke.
Ovakav format prevencije ozbiljnog društvenog problema prepoznat je i u međunarodnim okvirima – UPIS je svoje rešenje predstavljao na kongesima i konferencijama priređivača igara na sreću jugoistočne Evrope, kao i na svetski najprestižnijim sajmovima igara na sreću u Londonu i Las Vegasu. Projekat je osmišljen i realizovan u skladu sa modelima i smernicama vodećih evropskih i svetskih udruženja priređivača. Prepoznat i u stručnim medicinskim krugovima i u više navrata predstavljan je na međunarodnimmedicinskim skupovima koji se bave bolestima zavisnosti.
Sve ono što UPIS i kompanije njegove članice čine na polju odgovornog priređivanja igara na sreću sa pravom ih svrstava u regionalne lidere kada je društvena odgovornost u pitanju.
Medijske manipulacije
O promovisanju značaja prevencije što UPIS godinama radi, između ostalog, učestvujući i na sajmovima igara na sreću govorio je direktor UPIS-a Rade Karan. On je istakao da je, kada su igre na sreću u pitanju, neophodno stvoriti realniju sliku o igrama na sreću kao industrijskoj grani. To podrazumeva i razobličavanje neistina i poluinformacija koje se povremeno plasiraju u medijima. Posebno se to odnosi na licitiranje sa brojevima zavisnika od igara na sreću, a pri tome se u potpunostii zanemaruju podaci SZO i nadležnih službi EU kao i rezultati domaćih istraživanja tog problema. Takođe, u potpunosti se zanemaruje činjenica da se u referentne zdravstvene ustanove u našoj zemlji godišnje javi 150 do 200 osoba sa potencijalnim
osoba.
Prema svim pokazateljima Srbija se nalazi u donjem delu lestivice evropskih zemalja kada je u pitanju problem zavisnosti od igara na sreću. Gotovo je apsurdno polemisati sa nosiocima takvih neargumentovanih izjava. Broj kladionica u Srbiji je takođe tema medijskih manipulacija što je takođe svojversni apsurd jer je taj broj u potpunosti javan, transparentan i lako dostupan na zvaničnoj internet stranici Uprave za igre na sreću. U Srbiji trenutno ima nešto manje od 2.900 kladionica uz već tri godine konstantno smanjenje tog broja. Prema tome, u Srbiji jedna kladionica dolazi na oko 2.300 stanovnika što opet Srbiju svrstava na samo začelje evropske lestvice tako da tvrdnja da je Srbija druga u Evropi po broju kladionica potpuna neistina. Danima pojedini mediji tvrde kako u gradu Beogradu ima 1.440 kladionica, a prema zvaničnim
podacima njih je tačno 674.
Za više sportskih informacija, zapratite našu Fejsbuk stranicu.
KO JE OVO MOGAO DA OČEKUJE? Filip Filipović nije završio sa vaterpolom, nećete verovati gde nastavlja karijeru
Srpski vaterpolista Filip Filipović nastaviće karijeru u Kuvajtu
SRPSKA BOKSERSKA ARMADA ODUŠEVILA LOZNIČKU PUBLIKU Završeni polufinalni mečevi na Balkanijadi
Lozničani uživali u sjajnom boksu.
SRPSKI KLUBOVI POLOVIČNI Novi Beograd bez greške do TOP 8 Lige šampiona, Radnički se seli u Evrokup
Vaterpolisti Novog Beograda pobedili su večeras Oredeuu rezultatom 12:10 (4:2, 3:2, 4:5, 1:1), u petom kolu grupe A Lige šampiona.
NESTVARAN USPEH Aleksandar Inđić postao šampion Evrope u šahu
Inđiću je u poslednjem kolu bio potreban remi protiv Danijela Darde iz Belgije, a takmičenje je završio bez poraza.
Komentari(0)