OSMEH SRPSKE DECE U PARIZU
Da li je moglo bolje? Jeste. Da li je moglo da bude veselije? Nije. Nervirali smo se, patili, ali se i radovali i ponovo bili ponosni na njih - naše sportiste.

Sportsku 2024. godinu obeležile su Olimpijske igre u Parizu. San svakog sportiste je da se najvećem planetarnom događaju okiti nekom od medalja. Sjajno je biti evropski, svetski prvak, ali postati olimpijski šampion ipak ima dodatnu težinu. Nigde kao na Olimpijskim igrama nije prisutan tako snažan duh zajedništva. Tu košarkaši, vaterpolisti, teniseri, atletičari, vaterpolisti, odbojkaši, džudisti, rvači, strelci postaju jedno i imaju jedan cilj, da se u domovinu vrate sa odličjem.
Oduvek je za Srbe sport bio mnogo više od igre. Za nas ne važi ona maksima Pjera de Kubertena "važno je učestvovati". Ne, važno je pobediti. Po ovome smo dosta slični Argentincima, koji takođe fanatično prate utakmice reprezentacije. Mnogo faktora je uticalo na ovakvo stanje društva. Kroz vekove su Srbi mnogo stradali, ali opstajali i terali onaj naš inat od koga protivnik zazire. Srbija, jedna tačka na karti sveta sa sedam miliona stanovnika ima najboljeg tenisera, najboljeg košarkaša na svetu, u vaterpolu je velesila iako nemamo more...
U kojim još oblastima smo najbolji na svetu?
Optimisti su predviđali dvocifren broj medalja u Parizu. Ipak, osvojeno je (samo) pet odličja. Odbojkašice i basketaši su bili veliki adut, ali su podbacili. Angelina Topić nije imala sreće, povredila se pred finale i nije bila u prilici se bori za medalju. Razočarali su džudisti, rvači, a obraz Srbima u borilačkim sportovima osvetlala je Aleksandra Perišić.
Aleksandra Perišić je u olimpijskom turniru u tekvondou u kategoriji do 67 kilograma osvojila srebrnu medalju za Srbiju.
AP Photo/Andrew Medichini
Perišić se u finalu borila protiv Mađarice Vivijane Marton, koja je slavila sa 2:0. Rođena je u Beogradu 2. jula 2022. godine. Na ceremoniji medalja se rasplakala, bila je tužna jer nije osvojila zlato, a nije ni svesna koliki je uspeh napravila. Budućnost je pred njom i nema dileme da ćemo se tek radovati njenim odličijima.
Prvu medalju, i to zlatnu, Srbiji su doneli Damir Mikec i Zorana Arunović u disciplini deset metara vazdušni pištolj - miks.
EPA-EFE/VASSIL DONEV
U finalu su bili bolji od turskog dvojca Seval Ilajda Tarhan - Jusuf Dikec. Mikecu je ovo druga olimpijska medalja, posle srebra na Olimpijskim igrama u Tokiju 2021. godine, dok je Arunović osvojila prvo olimpijsko odličje.
Bronzana medalja pripala je našim košarkašima. Izabranici Svetislava Pešića su kao drugoplasirani iz Grupe C izborili plasman u četvrtfinale. Tamo ih je čekala Australija koja je u jednom momentu imala i 20 poena prednosti. Ipak, na vreme su se "orlovi" probudili i predvođeni Nikolom Jokićem slavili u produžetku.
Sve je bilo spremno za polufinalni okršaj sa Sjedinjenim Američkim Državama. Srbiji je malo ko davao šanse, naročito posle ubedljivog poraza u grupnoj fazi. Međutim, ako neko zna kako sa Amerima onda je to Kari Pešić. Nisu se naši momci uplašili Karija, Džejmsa, Durenta... A i zašto bi, kada u timu imaju najboljeg na svetu Nikolu Jokića. Igrala je Srbija sjajno, atraktivno, nadigravala se i dva minuta pre kraja imala u šaci moćnog rivala. Ipak, tada su sudije odlučile da se umešaju i poguraju Amerikance, a Jokić, Bogdanović i drugovi ostali su bez energije u finišu i ipak doživeli poraz 95:91.
Usledila je utakmica za bronzu i prilika za revanš Nemcima od kojih smo izgubili u finalu Svetskog prvenstva.
Iako su bili slomljeni posle bolnog poraza u polufinalu, košarkaši Srbije odigrali su fantastično i lako slavili 93:83.
Nakon što su pobedili Nemačku u prepodnevnom terminu u meču za bronzu, košarkaši Srbije su odlučili da se opuste u prijatnoj atmosferi u bašti jednog lokala u Parizu, a neizostavna je bila srpska muzika. Slavlje je predvodio Nikola Jokić, a poseban šou su priredili na dodeli medalja.
Oni koji nas nikada nisu izneverili su vatepolisti. Malo ko je verovao u njih nakon smene generacije, ali šampion se nikada ne sme otpisati.
"Delfini" su tek kao četvrtoplasirani u grupi izborili plasman među osam najboljih. A, onda je usledio antologijski okršaj sa Grcima i pogodak Nikole Jakšića u poslednjoj sekundi vredan plasmana u polfunale. Zatim je rutinski savladana Amerika, a potom su na red došli Hrvati u finalu.
Čas vaterpola održali su naši momci najvećem rivalu i rutinski slavili 13:11. "Bože pravde" dok su na podijumu još Hrvati i Amerikanci. Teško da su mogle Olimpijske igre lepše da se završe.
Slušalo se "Bože pravde" i posle teniskog finala u muškom singlu. Napkon smo dočekali zlato i u tenisu.
Za više sportskih informacija, zapratite našu Fejsbuk stranicu.

KO JE JAKUB MENŠIK, NOVO TENISKO ČUDO OD DETETA Došao da se preda, pa srušio najvećeg svih vremena, posle jednog poziva Srbina život mu se promenio iz korena
On je budućnost, ali i sadašnjost svetskog tenisa

MIRNO SPAVAJ, SINE(RU) Tenis ovako nešto ne pamti, potpuno bizarna situacija
Glavni konkurenti su u katastrofalnoj formi

NIKO NIJE SMEO DA IZABERE SRBIJU Šta sve treba da znate pred žreb za Evrobasket
"Orlovi" ne mogu u grupu sa najjačima

SINE, ZNAŠ KAKO SE POSTAJE ŠAMPION? Veliki Nebojša Glogovac i košarka u kojoj su Srbi pronašli utehu za vreme NATO bombardovanja
Košarka nas je održala njojzi hvala

Jao mene do boga miloga, gde pogubih od sebe boljega
Fudbal je sport u kojem ne pobeđuje uvek bolji
Komentari(0)